Príznaky tehotenstva

Väčšinou môžeme prvé príznaky tehotenstva zaznamenať najskôr v čase vynechania menštruácie, či až o týždeň, dva neskôr. Ak nemáte presný prehľad o svojom cykle, alebo je nepravidelný, nemusíte presne vedieť, kedy očakávať menštruáciu.

Ak začnete pociťovať niektorý z nasledujúcich symptómov - nie každá žena ich má všetky - a nemáte periódu dlhší čas, môžete byť tehotná. Možno nadišiel čas vyskúšať domáci tehotenský test.

 

  1.  Citlivé, naliate prsia - Jeden zo skorých znakov tehotenstva sú citlivé, opuchnuté prsia v dôsledku zvyšovania hladiny hormónov. Je to zvýraznený pocit napätia v prsníkoch, podobne ako pri menštruácii. Vaše nepohodlie môže viesť až k nutnosti nosiť podprsenku skoro nepretržite. Dobrá správa je, že po prvom trimestri tento pocit väčšinou vymizne, ako si telo na zvýšenú hladinu hormónov zvykne.
  2. Únava - Nie je úplne známe, čo spôsobuje náhlu únavu v začiatku tehotenstva, pravdepodobne za to môže prudko stúpajúca hladina progesterónu. V kútiku duše verím, že úlohou tejto spavej nemoci je chrániť mamu i bábätko. Mama šetrí sily a bábätko hniezdi. Vaša energia sa vám pravdepodobne vráti v druhom trimestri, únava asi naopak v treťom, kedy budete zápasiť s nárastom hmotnosti a nepokojným nočným spánkom
  3. Jemné krvácanie počas uhniezďovania vajíčka - Niektoré ženy majú mierne vaginálne krvácanie okolo 11 - 12 dňa po oplodnení. Príčinou je pravdepodobne uhniezďovanie oplodneného vajíčka do prekrvenej steny vašej maternice. Tento proces začína zhruba 6 dní po oplodnení. Krvácanie je len veľmi slabé (drobné červené škvrny alebo ružovo - hnedastý výtok) a trvá deň - dva. Pozor! Upozornite svojho lekára, pokiaľ krvácate alebo špiníte, obzvlášť ak je to sprevádzané bolesťou, môže sa jednať o mimomaternicové tehotenstvo.
  4. Nevoľnosť alebo zvracanie - Pokiaľ ste ako väčšina žien, ranné nevoľnosti neudrú skôr, ako po mesiaci od oplodnenia (najšťastnejšie osoby sa im vyhnú úplne). Niektoré ženy sa však začnú cítiť divne už skôr a u niekoho sa dokonca nedá hovoriť o rannej nevoľnosti, pretože by sme rovnako dobre mohli vravieť o nevoľnosti obednej a večernej, či skôr dennej i nočnej. Asi polovica žien sa cíti naspäť vo svojej koži na začiatku druhého trimestra, pre ostatné úľava nastúpi väčšinou do ďalšieho mesiaca.
  5. Zvýšená citlivosť na pachy - Poznám veľa žien, ktoré poňali "podozrenie", keď im ich nevyhnutná ranná káva zrazu nadvihla žalúdok. Určite poznáte veľa príbehov o obľúbených i neobľúbených pachoch, problémoch s kolegami v tropickom lete, obľúbených jedlách, ktoré ste zrazu nemohli ani cítiť. Pravdepodobne za to môže stúpanie hladiny estrogénu. Ak áno, nazvala by som ho aj bezpečnostný hormón, pretože často zapína alarm v situáciách, ktorým by sme sa mali vyhnúť, aj keď možno ešte netušíme prečo (káva, zafajčené a nevetrané priestory, staršie jedlo).
  6. Nafúknuté brucho - Hormonálne zmeny na začiatku tehotenstva vo vás môžu vyvolať pocit nafúknutia, možno podobný, ako zažívate pred príchodom menštruácie. To je dôvod, prečo vám niektoré oblečenie môže byť užšie v páse, aj keď vaša maternica je stále relatívne malá.
  7. Časté močenie - Veľmi rýchlo po otehotnení zrazu zistíte, že sa kúpelňa stáva pre vás kľúčovou miestnosťou. Prečo? Jedným z dôvodov je, že počas tehotenstva hladina telesných tekutín (napr. krvi) narastá, čo zvyšuje tvorbu moču v obličkách a následne jej vylučovanie močovým mechúrom. Tento syndróm môže začať asi po šiestich týždňoch prvého trimestra a pravdepodobne sa bude postupne zhoršovať, ako rastúce bábätko bude tlačiť na močový mechúr.
  8. Vaša bazálna teplota zostáva zvýšená - Ak si meriate svoju bazálnu teplotu a zistíte, že zostala zvýšená 18 dní na jednej úrovni, ste pravdepodobne tehotná.
  9. Vynechala vám menštruácia - Ak máte pravidelný cyklus a vaša perióda nepríde včas, pravdepodobne si urobíte tehotenský test oveľa skôr, ako zaznamenáte niektorý z predchádzajúcich symptómov. Ak však cyklus nemáte pravidelný, alebo ho až tak presne nesledujte, je pravdepodobné, že na tehotenstvo vás upozorní práve nevoľnosť, napätie v prsiach a časté cesty na záchod.
  10. Overenie: pozitívny tehotenský test